Aktualności

Zakończenie prac konserwatorskich dawnego klasztoru oo. Dominikanów

Celem zadania zrealizowanego w roku 2023, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i poprawa jego stanu zachowania. Poprzez kontynuacje i zakończenie prac konserwatorskich, stworzono właściwe warunki do jego efektywnej ochrony i popularyzacji.

Dawny klasztor oo. Dominikanów we Lwowie przeszedł bardzo burzliwe dzieje a wczasach sowieckich poprzez utworzenie w jego murach muzeum religii i ateizmu miał zostać zatarty charakter sakralny. Wszystkie elementy świadczące o dawnej świetności tego miejsca a co za tym idzie kulturze i sztuce Polskiej miały przestać istnieć.

Sala refektarza również ucierpiała bardzo na przemianach historycznych, będąc wielokrotnie przemalowywaną i częściowo uszkodzoną na wskutek nieprzemyślanych działań, w latach 1950-70, w czasie tworzenia Archiwum Państwowego Obwodu Lwowskiego.

Dlatego planowano po przeprowadzeniu w ubiegłych latach prac wzmacniających uszkodzonego sklepienia jak również wymagających pilnych prac cennych rokokowych dekoracji stiukowych, mocno przekształconych o zatartej formie i częściowo zniszczonych, dokończyć restaurację malowideł znajdujących się na ścianach.

Prace te dotyczyły zagrożonych zniszczeniem malowideł z przedstawieniem kościołów i klasztorów prowincji dominikańskiej jak również iluzjonistycznie malowanych dekoracji rokajowych i herbu dominikanów. Wszystkie te dekoracje pochodzą z różnych faz historycznych co wymagało ich odpowiedniej aranżacji tak aby były one odpowiednio wyeksponowane i współgrały ze sobą.

Dzięki kontynuacji prac we wnętrzu możliwe było zakończenie konserwacji przy malowidłach znajdujących się na ścianach refektarza. Zakończenie konserwacji przywróciło muzeum piękną salę refektarza z rokokową dekoracją stiukową oraz malarskim wystrojem.

Nowa aranżacja konserwatorska przywróciła historyczne walory artystyczne sali podkreślając jej unikatowy charakter wnętrza, która pełnić będzie rolę sali wystawienniczej i kameralno- koncertowej.

W ramach zadania wykonano: retusze w miejscach ubytków oryginału warstwy malarskiej w zależności od charakteru i czasu powstania. Uzupełniono warstwy malarskie po uprzednim podmalowaniu ubytków barwioną pobiałą. Retusz pejzaży w wykonano w technice naśladowczej a dekoracji rokajowej kodem graficznym pigmentami na bazie Paraloidu B82.

Scena ze św. Dominikiem z racji bardzo dużego uszkodzenia została zaaranżowana w barwionych pobiałach podkreślających kształt postaci. Pejzaże w lunetach z racji techniki wykonania przed retuszem były zabezpieczone werniksem retuszerskim a po retuszu werniksem końcowym. Wykonano dokumentację konserwatorską.